chov.stanice Tibetského španěla a NO

Chováme  nádherné plemeno psů, které se jmenuje : 

TIBETSKÝ ŠPANĚL

 

Tibetský španěl a jeho původ

Tibetský španěl byl poprvé objeven kolem 8. století našeho letopočtu v tibetských klášterech, kde měl za úkol kutálet posvátné mlýnky s modlitbami, napsanými na pergamenu. Tato tradice vymizela až poté, co byly vydány čínské zákony, které tyto zvyklosti zakazovaly. Tibetský španěl byl také  vycvičen  ke hlídání kláštěrů Malí psíci pobíhali po ochozech klášterů a v případě nebezpečí přivolali svým štěkotem obrovské dogy, které vetřelce zahnaly. Mniši však byli zvyklí od svých malých psů očekávat i jiné služby - při dlouhých motlidbách oceňovali přítomnost huňatých psíků coby ,,živých kamínek". Své jméno dostal tibetský španěl až po roce 1905, když byl poprvé dovezen do Evropy.

Charakteristika a povahové rysy psa

Tibetský španěl je velmi temperamentní, rychlý, svérázný, veselý, přátelský, ostražitý, bystrý, hledající zábavu, vytrvalý, učenlivý, ale také tvrdohlavý a samostatný psík. V rodině je tibetský španěl velmi přítulný a miluje malé děti.

Tibetský španěl a jeho výška, váha, srst

Průměrná výška tibetského španěla se pohybuje v rozmezí 24,5 až 25,5 centimetrů. Váha je úměrný výšce, standart FCI váhu neudává. Váha se pohybuje v rozmezí  4 až 6,8 kilogramů. Krycí srst tibetského španěla je hedvábné struktury, krátká v obličejové partii a na přední
straně končetin, středně dlouhá na těle, ale poměrně hladce přiléhající. Podsada je jemná a hustá. Uši a zadní strany končetin jsou krásně osrstěny. Ocas a zadní strana stehen jsou bohatě pokryté dlouhou srstí.
Typickým znakem srsti je tzv. samočistící schopnost (srst je i bez koupání stále čistá, příjemná na dotek a postrádá typický psí pach). Ve zbarvení srsti jsou povoleny všechny barvy a jejich kombinace. Nejběžnější je tzv. sobolí zbarvení (od stříbřité, přes plavou, srnčí světle hnědou, krémovou, až po vzácnější a méně známou zlatou, mahagonovou a červenou).

Péče o srst tibetského španěla

Psíka stačí jednou týdně vyčesat kartáčem. Pouze v období línání je nutné denní kartáčování k odstranění uvolněné srsti. Psa je potřeba koupat je v případě nutnosti. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké.

Výchova tibetského španěla

Výchova tibetského španěla probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte. Tibetský španěl se dožívá průměrného  věku 14 let i více.

Pohyb psa

Snažte se zajistit tibetskému španělovi hodně pohybu, protože jej potřebuje. Miluje dlouhé procházky nebo proběhnutí na zahradě. Může být celoročně venku, ale to by jste se ochudili o  život s tímto přenádherným stvořením.

Standard Tibetského španěla

 

 

 

 FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)

FCI-Standard číslo 231 / 11.05.1998 / Velká Británie

 

 

TIBETSKÝ ŠPANĚL

(Tibetan Spaniel)

 

ZEMĚ PŮVODU: Tibet.

 

PATRONÁT: Velká Británie.

 

DATUM VYDÁNÍ ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.06.1987.

 

POUŽITÍ: Společenský pes.

 

KLASIFIKACE F.C.I.:

Skupina 9 Společenští a pokojoví psi.

Sekce 5 Tibetská plemena.

Bez pracovní zkoušky.

 

CELKOVÝ VZHLED: Malý, aktivní a čilý. Dobře vyvážených proporcí, tělo lehce delší než je kohoutková výška.

 

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Veselý a sebevědomý, vysoce inteligentní, rezervovaný vůči cizím. Ostražitý, věrný, ale nezávislý.

 

HLAVA: Malá v poměru k tělu, nesena hrdě. Samčí výraz u psů nesmí vykazovat hrubost.

LEBEČNÍ OBLAST:

Lebka: Lehce klenutá, střední šířky a délky.

Stop: Nepatrný, ale vyznačený.

OBLIČEJOVÁ OBLAST:

Nos: Černý je preferován.

Čenich: Střední délky. Tupý s polštářky, prostý vrásek. Brada má vykazovat určitou hloubku i šířku.

Čelisti / Zuby: Mírný předkus. Mezi špičáky je spodní čelist široká s rovnoměrně umístěnými řezáky. Plný skus je žádoucí. Zuby a jazyk nesmí být vidět pokud je tlama zavřená.

Oči: Tmavě hnědé, oválné, bystré a výrazné, střední velikosti, uloženy dostatečně daleko od sebe, ale dívající se vpřed. Okraje očních víček černé.

Uši: Středně velké, převislé, v dospělosti dobře osrstěné, nesené poměrně vysoko. Vyžadují se výše nasazené než je lebka, ale nesmí být poletující. Velké, těžké, nízko nasazené uši jsou netypické.

 

KRK: Mírně kratší, silný a dobře nasazený. Pokrytý hřívou - tzv. šálem z dlouhých chlupů, který je u psů výraznější než u fen.

 

TĚLO: Lehce delší od kohoutku ke kořeni ocasu, než je jeho výška.

Hřbet: Rovný.

Žebra: Dobře klenutá.

 

OCAS: Nasazen vysoko, bohatě osrstěn a v pohybu vesele nesen nad hřbetem. (V postoji dolů nesený ocas nemůže být penelizován.)

 

KONČETINY:

PŘEDNÍ FRONTA: Středně silné kosti; přední končetiny lehce prohnuté, ale pevné v ramenou.

Ramena: Dobře rozložená.

ZADNÍ FRONTA: Dobře utvářená a silná.

Kolenní klouby: Středně velké úhlení.

Hlezna: Dobře se snižující, rovná při pohledu zezadu.

TLAPKY: Zaječí. Malé a úhledné s osrstěním mezi prsty, které často přesahuje tlapky. Kulaté kočičí tlapky jsou nežádoucí.

 

CHOD / POHYB: Rychle se pohybující, přímý, volný, suverénní.

 

OSRSTĚNÍ:

SRST: Krycí srst hedvábné struktury, krátká v obličejové partii a na předních částech nohou, středně dlouhá na těle, ale ležící spíše přilehle. Podsada je jemná a hustá. Uši a zadní části předních nohou krásně osrstěny. Ocas a zadní část stehen (kalhoty) pokryté výraznou dlouhou srstí. Celkově by osrstění nemělo být přílišné, feny inklinují k menšímu osrstění a menší hřívě než psi.

BARVA: Všechny barvy a jejich kombinace jsou povoleny.

 

VÝŠKA A VÁHA: Výška okolo 25,4 cm (10 palců).

Váha: Ideání v rozmezí 4,1 až 6,8 kg (9 - 15 liber).

 

CHYBY: Jakákoli odchylka od výše uvedených bodů by měla být považována za chybu a měla by být posuzována v závislosti na její míře.

 

POZN.: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata plně sestouplá v šourku.

 

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode